Dlaczego żegluga ródlądowa

Transport Rzeczny Naqtura 2000

PODPISY/UTERSCHRIFTEN

 

Wizyta studyjna

2019-04-02

W dniach 27-29.03.2019 r. na terenie województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego odbyła się 3-dniowa wizyta studyjna, w której wzięli udział przedstawiciele z krajów nadodrzańskich. Stronę niemiecką reprezentowali między innymi minister rozwoju regionalnego i transportu Saksonii-Anhalt Thomas Webel, Unia Izb Odry i Łaby, IHK Ostbrandenburg i IHK Magdeburg oraz przedstawiciele portu w Magdeburgu. Ze strony polskiej w spotkaniu wzięli udział Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca, dyrektorzy RZGW, urzędów żeglugi śródlądowej i szkół żeglugi śródlądowej, przedstawiciele władzy samorządowej i wojewodowie.

Wizytę rozpoczęto w siedzibie PGW WP RZGW w Gliwicach, gdzie odbyło się uroczyste powitanie przez Ministra, Wojewodę Śląskiego i zagranicznych gości. W pierwszy dzień wizyty Śląskie Centrum Logistyczne zaprezentował jego prezes Jerzy Zachara. Dzień zakończono rejsem po Kanale Gliwickim.

W drugim dniu wizyty uczestnicy wzięli udział w spotkaniu Zespołu  ds. Bezpieczeństwa i rozwoju żeglugi na Odrzańskiej Drodze Wodnej Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka, które odbyło się w Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Na spotkaniu poruszono temat współpracy polsko-niemieckiej m.in w sferze szkolnictwa branżowego. W trakcie spotkania przedstawiono również strukturę Unii Izb Odry i Łaby. Prezes Zarządu Portu w Magdeburgu przybliżył natomiast uczestnikom spotkania znaczenie tego 700 hektarowego portu komunalnego leżącego ok 300 km od morza. Kolejnym punktem wizyty studyjnej było zwiedzanie budowy stopnia wodnego Malczyce. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z zaawansowaniem prac budowlanych.

3-dniową wizytę zakończono Międzynarodowym Sympozjum Odrzańskim, które odbyło się w sali sesyjnej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Na zaproszenia Przewodniczącego Sejmiku Andrzeja Jarocha oraz Marszałka Województwa Cezarego Przybylskiego w spotkaniu udział wzięli parlamentarzyści: posel Ewa Szymańska i senator Jerzy Wcisła, strona niemiecka, strona czeska, która reprezentowali m.in. Radca Prezydenta Republiki Czeskiej Peter Forman, Jri Aster Prezydent Unii Izb Łaby Ody. W spotkaniu uczestniczyli także m.in przedsiębiorcy, samorządowcy i reprezentanci nauki. Sympozjum rozpoczęto nadaniem przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego odznak honorowych Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego osobom, które przez lata zabiegały o istnienie żeglugi śródlądowej na Dolnym Śląsku a nawet w Polsce. Medale  zostały nadane:


Złote Medale

 

Cezary Madryas

Rektor

Joanna Przybyszewska

Pełnomocnik

 

 

Srebrne Medale

 

Jacek Chmielewski

Prezes

Janusz Fąfara

Emeryt

Jerzy Bartoszek

Emeryt

Henryk Pierchała

Emeryt

Jerzy Onderko

Emeryt

Marcin Lubieniecki

Prezes

Marian Miłkowski

Emeryt

Waldemar Rybicki

Kapitan statku

Wiesław Tomaszewski

Dziennikarz

Zbigniew Priebe

Emeryt

Andrzej Podgórski

Kapitan statku 
W trakcie spotkania strona niemiecka i polska przybliżyła uczestnikom historię Odry przedstawiając genezę podpisania 200 lat temu Protokołu Bohumińskiego. W ramach aktualnych działań przedstawiciel PW WP RZGW we Wrocławiu omówił prowadzone inwestycje realizowane w ramach modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej. Kolejnym tematem była przyszłość Odry, którą przedstawiła strona czeska. Omówiono rolę rzeki Odry w połączeniu Dunaj-Odra-Łaba.


Prezentaca niemiecko-polska historia Odry

Prezentacja polska teraźniejszość 

Prezentacja czeska przyszłość


Wizyta studyjna stanowiła okazję do wymiany poglądów oraz pogłębienia współpracy międzynarodowej. W jej trakcie uczestnicy mieli okazję do wspólnego podjęcia ważnych dla wspólnej rzeki tematów.


Wróć

Kontakt
pl de en

Urząd Żeglugi Śródlądowej
we Wrocławiu

godziny pracy urzędu:
poniedziałek - piątek:
    godz: 800 - 1600

 tel.: 71 329 18 93
e-mail: urzad@wroc.uzs.gov.pl

Pobierz vCardNapisz do nasNapisz wniosek

adres: ul. Podwale 62
50-010 Wrocław

konto nr

59 1010 1674 0011 0822 3100 0000

BIC/SWIFT: NBPLPLPW

IBAN: PL

NIP 895-18-30-432

Piętro I

pok 106

Dyrektor

pok 106

Sekretariat

pok 102

Kierownik Pionu           Finansowo-Administracyjnego

Główna Księgowa

pok 111

Zamówiena Publiczne

pok 101

Kadry i Archiwum

pok 103

Kierownik Pionu Nadzoru n/ż

pok 104

Dokumenty Załóg i Statków

pok 105

Inspektorzy Nadzoru n/ż

pok 111

Inwestycje Żeglugowe

pok 115

Komisje TKI i TKE

  Pozostałe stanowiska
pok 114 Radca Prawny i Wspópraca
pok 115 ODO

pok 115

Zarządzanie K

pok 115

Informatyk

pok 112

Sala Konferencyjna

 

Mapka dojazdu

 


Strona urzędu żeglugi
Strona dziennika ustaw RP
Strona Monitora Polski
Strona biuletynu informacyjnego

Dla pracowników:

Copyright © 2011-2019 Urząd Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu

Created by: RED Software House | Agencja interaktywna Wrocław